Odkluczanie: Teatr w Więzieniu

Home | Odkluczanie: Teatr w Więzieniu
Odkluczanie: Zakład Karny Nr 1

Od 2014 roku artyści Fundacji Jubilo prowadzą na terenie Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu projekt teatralny Odkluczanie. Projekt dofinansowany jest przez Urząd Miasta Wrocławia i realizowany przy wsparciu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

W listopadzie 2014 roku zespół Jubilo przeprowadził wolontaryjnie pilotażowy cykl warsztatów teatralnych na terenie Zakładu i w oparciu o bardzo pozytywne rezultaty pracy podjął decyzję o realizacji długofalowego projektu Odkluczanie.

Od lutego do maja 2015 trwały regularne spotkania warsztatowe z dwoma grupami osadzonych: mężczyzn i kobiet. Na początkowym etapie projektu zespół Jubilo skupił się na budowaniu relacji z każdym z uczestników warsztatu, dążąc do przełamywania emocji wstydu, strachu czy zamknięcia. Następnie zespół zaczął wypracowywać alfabet narzędzi teatralnych i treningu aktorskiego, który mógłby posłużyć za podłoże do dalszej pracy i punkt wyjścia do tworzenia spektaklu.

Początkowymi tematami pracy były słowa “jestem” oraz “chcę”. Osadzeni byli proszeni o wyrażenie osobistych przemyśleń w formie wierszy i tekstów, a później pracowali nad etiudami ruchowymi inspirowanych powyższymi tematami. Równolegle artyści Jubilo kontynuowali pracę fizyczną i muzyczną z grupą, rozwijając indywidualny potencjał każdego z uczestników projektu.

29 i 30 kwietnia 2015 na terenie Zakładu odbyły się otwarte dla osadzonych, a także publiczności z zewnątrz, pokazy pracy warsztatowej. Stanowiły one moment podsumowania pierwszego bloku zajęć i okazję do podzielenia się z publicznością pierwszymi odkryciami, inspirowanymi i czerpanymi z pracy z głosem i ciałem, a także ze spotkań z zaproszonymi gośćmi: artystą capoeira oraz tancerką flamenco.

Posumowaniem pracy w roku 2015 był spektakl teatralny zatytułowany Odzwierciedlenie, łączący doświadczenia, refleksje i emocje zebrane podczas warsztatów. Scenariusz tego przedstawienia pisany był wspólnie przez uczestników i prowadzących przez cały czas trwania projektu, wplatając w niego dowolne materiały tekstowe i muzyczne, inspiracje i pomysły każdej z osób. Premiera spektaklu miała miejsce 24 listopada 2015 na terenie Zakładu.

Od 2016 roku artyści kontynuują projekt z 9-osobową grupą osadzonych mężczyzn, a powstały spektakl jest rozwijany i prezentowany na terenie Zakładu, jak i poza jego murami.

W 2017 roku spektakl Odzwierciedlenie zajął I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu oraz otrzymał Nagrodę Główną XXVI. Ogólnopolskiego i XIV. Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Więziennej w Sztumie. W czerwcu i sierpniu 2017 spektakl był gościnnie prezentowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Prowadzenie projektu – Agnieszka Bresler, Simona Sala, Diego Pileggi
Współpraca artystyczna: Joshua Doerksen, Jakub Gontarski, Katarzyna Małecka, Samuel Alty

Zwiastun spektaklu:

Film dokumentalny o Odkluczaniu:

Warsztaty Teatralne
Odzwierciedlenie - Premiera spektaklu
Zdęcia: Marcin Maziej, Rita Baum nr 38 „Wykluczenie”

Odzwierciedlenie w Teatrze Polskim w Poznaniu