Stwórz z nami przestrzeń wolności i wspomóż rozwój Fundacji Jubilo!

Home/Stwórz z nami przestrzeń wolności i wspomóż rozwój Fundacji Jubilo!


Przestrzeń wolności w więzieniu? Teatralny pomost pomiędzy światem zamkniętym a otwartym?

Zaraz, zaraz, o co w tym chodzi?

Odkluczanie – pomiędzy teatrem a resocjalizacją

Od 5 lat realizujemy na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu innowacyjny projekt teatralny zwany przez nas Odkluczaniem. W miejscu takim jak więzienie każdego dnia przekonujemy się, że teatr może stanowić aktywne narzędzie przemiany i odbudowy relacji międzyludzkich.

Nasz projekt jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie, tworzących i promujących na szeroką skalę teatr w więzieniu. Realizujemy go od samego początku przy wsparciu Gminy Wrocław oraz Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Uczestniczą w nim mężczyźni odsiadujący wyroki pozbawienia wolności na oddziałach zamkniętych i półotwartych.

Nie jest on jednak sztywną propozycją nauki aktorstwa czy odtwórczej interpretacji roli, ale przede wszystkim – budowaniem pomostu pomiędzy osobami osadzonymi a resztą społeczeństwa. Realizujemy tę misję poprzez bezpośrednią pracę przy użyciu narzędzi teatralnych oraz przez liczne prezentacje spektakli. Stabilny pomost jest w naszym przeświadczeniu jedynym sposobem na to, by osoby takie jak uczestnicy naszego projektu znaleźli drogę powrotną do społeczeństwa, które współtworzymy.

Nasz pierwszy spektakl Odzwierciedlenie zajął w 2015 roku pierwsze miejsce na 4. Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu oraz otrzymał nagrodę główną 26. Ogólnopolskiego i 14. Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Więziennej w Sztumie. Był również wielokrotnie gościnnie prezentowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, na 53. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz II Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT.

Premiera naszego drugiego spektaklu KAIN w grudniu 2018 roku była równocześnie momentem oficjalnego otwarcia przestrzeni teatralnej, odremontowanej wspólnymi siłami całego zespołu. Postać Kaina skłoniła nas do szerszej refleksji nad kondycją ludzką i stygmatyzacją społeczną. Spoza masywnych ścian więzienia poszukiwaliśmy naszej ścieżki na zewnątrz, w kierunku społeczeństwa, z dala od naszej publicznej podmiotowości czy statusu. Budując spektakl, zbudowaliśmy też teatr w samym sercu wrocławskiego więzienia.

Jak możesz nam pomóc?

Wszystkie dotychczasowe pokazy spektaklu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, budząc żywe reakcje, wzruszenie, refleksję, gromkie brawa. By móc kontynuować naszą pracę potrzebujemy jednak Twojego wsparcia.

Zebrane środki wykorzystamy na dalszy rozwój projektów prowadzonych przez Fundację Jubilo, w tym na zakup oświetlenia teatralnego, wyposażenie biura, zakup scenografii do spektakli oraz materiałów potrzebnych do ich realizacji.

Naszą pracą chcemy mówić o tym, że nie zgadzamy się na sprowadzanie jednostek ludzkich do sztywnych podziałów na ludzi dobrych i złych, że wierzymy w prawo indywidulanego człowieka do zmiany i do wykazania się odwagą. Jeżeli zgadzasz się z nami – wesprzyj dzisiaj naszą pracę.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/chb3fy


Partnerzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu