Zrzutka na salę teatralną w Zakładzie Karnym Nr 1!

Home/Zrzutka na salę teatralną w Zakładzie Karnym Nr 1!

Stwórz z nami Scenę na Kleczkowskiej w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu i zostań patronem projektu ODKLUCZANIE!


Przestrzeń wolności w więzieniu? Teatralny pomost pomiędzy światem zamkniętym a otwartym? Moje imię wygrawerowane na cegle na jednej ze ścian teatru wewnątrz wrocławskiego więzienia? List zza krat od jednego z aktorów? Zaraz, zaraz, o co w tym chodzi?

Odkluczanie – pomiędzy teatrem a resocjalizacją
Od 5 lat realizujemy na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu innowacyjny projekt teatralny zwany przez nas Odkluczaniem. W miejscu takim jak więzienie każdego dnia przekonujemy się, że teatr może stanowić aktywne narzędzie przemiany i odbudowy relacji międzyludzkich.

Nasz projekt jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie, tworzących i promujących na szeroką skalę teatr w więzieniu. Realizujemy go od samego początku przy wsparciu Gminy Wrocław oraz Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Uczestniczą w nim mężczyźni odsiadujący wyroki pozbawienia wolności na oddziałach zamkniętych i półotwartych.

Nie jest on jednak sztywną propozycją nauki aktorstwa czy odtwórczej interpretacji roli, ale przede wszystkim – budowaniem pomostu pomiędzy osobami osadzonymi a resztą społeczeństwa. Realizujemy tę misję poprzez bezpośrednią pracę przy użyciu narzędzi teatralnych oraz przez liczne prezentacje spektakli. Stabilny pomost jest w naszym przeświadczeniu jedynym sposobem na to, by osoby takie jak uczestnicy naszego projektu znaleźli drogę powrotną do społeczeństwa, które współtworzymy.

W grudniu 2018 roku oficjalnie otworzyliśmy drzwi Sceny na Kleczkowskiej – profesjonalnej przestrzeni teatralnej, odremontowanej wspólnymi siłami całego zespołu. Budując spektakl, zbudowaliśmy też teatr w samym sercu wrocławskiego więzienia.

Jak możesz nam pomóc?
Wszystkie dotychczasowe pokazy spektaklu na prowizorycznych „deskach” Sceny na Kleczkowskiej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, budząc żywe reakcje, wzruszenie, refleksję, gromkie brawa. By móc kontynuować naszą pracę, by zapraszać kolejnych widzów do Sceny na Kleczkowskiej potrzebujemy jednak Twojego wsparcia. Zgromadzone pieniądze wykorzystamy na zakup profesjonalnego wyposażenia teatralnego, w tym świateł oraz systemu audio (które do tej pory każdorazowo musieliśmy wypożyczać od zaprzyjaźnionych partnerów), położenie podłogi w miejsce betonowego klepiska, na którym obecnie pracujemy i bieżącą działalność Fundacji związaną z realizacją projektu.

Naszą pracą chcemy mówić o tym, że nie zgadzamy się na sprowadzanie jednostek ludzkich do sztywnych podziałów na ludzi dobrych i złych, że wierzymy w prawo indywidulanego człowieka do zmiany i do wykazania się odwagą. Jeżeli zgadzasz się z nami – wesprzyj dzisiaj naszą pracę. Zbuduj z nami przestrzeń wolności.

I koniecznie przyjdź na spektakl do naszej Sceny na Kleczkowskiej!

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/odkluczanie-stworz-z-nami-przestrzen-wolnosci-chb3fy


Partnerzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu


Video