KAIN
Występują: Dawid, Dominik, Janek, Marcin, Mateusz, Muniek, Paweł
Reżyseria: Diego Pileggi
Scenariusz: Agnieszka Bresler
Światła: Jachu
Scenografia: Katarzyna Pieniawska
Kostiumy: Katarzyna Gierczyk
Pomoc Techniczna: Rafał, Krzysiek, Marek, Łukasz
Wychowawcy: Katarzyna Płatek, Marcin Osmólski
Koordynacja: Paulina Anna Galanciak
Produkcja: Martyna Dębowska
Czas trwania: 45 min
KAIN to kolejny etap działań realizowanych przez Fundację Jubilo od początku 2014 roku w ramach projektu Odkluczanie. W prowadzonym na terenie Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego projekcie uczestniczą mężczyźni osadzeni na oddziałach typu zamkniętego i półotwartego.
Po ogromnym sukcesie spektaklu Odzwierciedlenie zespół podjął próbę rekonstrukcji, starając się przedefiniować kierunek i potrzeby grupy w jej zmienionym składzie. Uznaliśmy, że punkt wyjścia dla naszego następnego działania powinien wyłonić się z nas samych i naszej ludzkiej potrzeby ekspresji, podążając za wątkami rozwijanymi w pierwszym spektaklu. Po wstępnym okresie poszukiwań opartych na improwizacji, czytaniach i pisaniu zaczęliśmy stopniowo zawężać tematykę, ostatecznie określając nowy wątek przewodni jednym słowem: Znak. Znak jako definicja. Znak jako naznaczenie; narzucenie roli przez kogoś innego, a czasami nawet przez nas samych.
Postać Kaina, odarta ze wszystkich biblijnych odniesień, skłoniła nas do szerszej refleksji nad kondycją ludzką i stygmatyzacją Innego. Spoza masywnych ścian więzienia poszukiwaliśmy naszej ścieżki na zewnątrz, w kierunku społeczeństwa, z dala od naszej publicznej podmiotowości i statusu, odnajdując nowy poziom obecności: redefinicję samego siebie.
Partnerzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław
Photos: Maciej Zakrzewski
Photos: Paulina Anna Galanciak