NOWY PLAKAT


WYJĄTKOWO (NIE) O NAS

Data premiery:
5 Maja 2016,
Centrum Inicjatyw Artystycznych ul. Tęczowa 79/81, Wroclaw

Aktorzy: Anna Misterka, Bartek Kluczka, Izabela Nowak, Marcin Dąbrowski, Marzena Kita, Miłosz Dziubiński, Robert Stanisławek, Tomasz Wójtowicz
Reżyseria: Agnieszka Bresler i Diego Pileggi
​​Scenariusz: Agnieszka Bresler
Asystent reżysera: Aleksandra Kugacz
Kostiumy, scenografia, wizualizacje i projekty graficzne: Aleksandra Gronowska
Światła:: Paweł Nowak
Kierownik projektu: Agnieszka Krzaczkowska
Czas trwania: 45 minut


Wyjątkowo (nie) O Nas to spektakl teatralny, który powstał z momentów ciszy, strachu i śmiechu, niepewności i rozpierającego szczęścia, improwizowany i ustrukturyzowany w tym samym czasie. Ziarenkami, z których wyrósł, były propozycje każdego z uczestników projektu: pomysły, gesty, marzenia, wiersze i piosenki. Posłużyły one za klucze do świata ich osobistej ekspresji, wyrażającego głębokie pragnienie powiedzenia czegoś od siebie reszcie świata, tak często zbyt zajętego czy zbyt głuchego, by wysłuchać ich głosów. Jest to spektakl zbudowany z żywych i szczerych przeciwstawień, tak jak samo życie.

Co czyni nas wyjątkowym?
Jak postrzegamy osoby niepełnosprawne?
Jak często o nich mówimy, co mówimy, czy mówimy prawdziwie?
Czy staramy się dostrzec człowieka pod powierzchnią stereotypów, uprzedzeń i schematów?

Chcemy opowiedzieć wam o sobie. O sobie na wskroś, na zewnątrz, do wewnątrz i na wylot. Chcemy opowiedzieć wam o tym co nas cieszy, wzrusza, trapi i zachwyca. O tym jak postrzegamy świat i jak świat postrzega nas. Chcemy opowiedzieć wam o sobie, wyjątkowo i zwyczajnie. A przy okazji być może chcemy opowiedzieć wam również coś i o was, i coś o nas wszystkich.


Recenzja

Kolorowy, radosny, energetyczny, złożony ze słów i ruchu bardzo nam znajomych i bliskich, musical „Wyjątkowo (nie) O Nas” w reżyserii Agnieszki Bresler i Diega Pileggiego z międzynarodowej grupy teatralnej Jubilo przygotowali ludzie wykluczeni. Niepełnosprawni aktorzy opowiadali o swoich codziennych radościach, lękach, kompleksach, marzeniach, w sposób tak empatyczny i wzruszający, że nagle, my, widzowie, odkrywaliśmy, że to jest rzecz o nas, że jesteśmy w środku naszego własnego życia. Teksty o miłości do ludzi, gotowości do dawania, zachwytu nad ptakiem w locie, pisane przez samych aktorów, ze świetnymi sformułowaniami, obserwacją, bardzo poetyckie oraz doskonałe sceniczne przygotowanie aktorów, ich dojrzała świadomość środków ekspresji od dialogu, po piosenkę i taniec, czynią ich spektakl wyjątkowym artystycznym zdarzeniem. Przyglądając się światowemu nurtowi teatru realizowanego przez ludzi w różnych sposób dotąd wykluczanych ze społeczeństwa, coraz bardziej przekonuję się, że przekraczanie przez nich granic wzbogaca nie tylko ich rzeczywistość, ale przede wszystkim naszą. Wrocławski spektakl „Wyjątkowo (nie) O Nas” zrealizowany we współpracy z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Ostoja”, to kolejny ważny głos w światowej debacie o niepełnosprawności jako istotnym elemencie kultury i sztuki, o zmianie w sposobie myślenia o dostępie do nich, i o poszerzaniu estetyki artystycznej przez artystów, którzy swoją inną sprawność potrafią docenić jako dar w kształtowaniu siebie i widza poprzez sztukę.

Magda Podsiadły, dziennikarka freelance, „Gazeta Wyborcza”
21.11.2016


Zdjęcia Piotr Spigiel


Zdjęcia: Stowarzyszenie Ostoja


Zdjęcia: Ewa Budnik