Program treningowy dla operatorów teatralnych

 

Projekt skierowany jest do operatorów teatralnych tj. aktorów, reżyserów, performerów, artystów, kuratorów sądowych, animatorów kultury, studentów oraz wszystkich osób pragnących pogłębić swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy teatralnej w więzieniach oraz adaptacji technik teatralnych w różnych środowiskach społecznych.

Program jest rozwijany od początku 2020 roku. Został podzielony na praktyczne moduły intensywnej pracy wewnątrz więzienia oraz w teatrze. Ogólnym celem projektu jest wzmocnienie i doskonalenie poprzez naukę i wymianę wiedzy oraz zdolności wszystkich operatorów kultury, którzy wykonują i realizują działalność teatralną w więzieniu. Warsztaty dla operatorów teatralnych składają się z dwóch różnych etapów: pierwszą część stanowią szkolenia z reżyserami, drugą – praca w więzieniu z aktorami-więźniami.

I. Sesje warsztatowe:

Wybrana grupa uczestników wzięła udział w zajęciach praktycznych z członkami Fundacji Jubilo i osadzonymi, mając na celu pogłębienie wiedzy i doświadczenia w stosowaniu technik teatralnych w środowisku społecznym.

Elementy techniczne warsztatów:

  • dynamika grupy / praca zespołowa
  • świadomość fizyczna i przestrzenna
  • akcja / reakcja
  • praktyka partnerska

Podczas rozszerzonych zajęć praktycznych, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w części teoretycznej / panelu dyskusyjnym prowadzonym we współpracy z polskimi i zagranicznymi badaczami i praktykami zajmującymi się teatrem w więzieniu.

II. Rezydencje artystyczne

Wyłonieni w procesie szkolenia uczestnicy wezmą udział w wymianie międzynarodowej w trzech krajach partnerskich. Program zakończą cztery prezentacje performance’ów, podczas których uczestnicy będą mieli okazję spotkać się i wymienić doświadczenia zdobyte podczas sesji warsztatowych. Udział w programie, dojazd i zakwaterowanie uczestników rezydencji artystycznych są bezpłatne dzięki wsparciu finansowemu EACEA.


 


Strona projektu: https://www.freewayproject.euPartnerzy projektu: Teatro dei Venti, aufBruch, UPSDA.
Sfinansowano ze środków Creative Europe oraz Gminy Wrocław.