Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo prowadzone przez Diega Pileggiego i Aleksandrę Gronowską w asyście członków Fundacji Jubilo, realizowane we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego

Kiedy?

śr.–niedz. 13–17.07.2022
Studio Na Grobli, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Harmonogram:

11.00–14.00 sesja pracy
14.00–15.30 przerwa obiadowa
15.30–18.30 sesja pracy

Warsztaty prowadzone są w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Ćwiczenia odbywają się głównie boso. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, sugerujemy zabrać wygodne ubranie treningowe (długie spodnie, bez guzików, pasków, zamków).

Każdy uczestnik proszony jest o przygotowanie wybranego tekstu (własnego, teatralnego, literackiego lub pochodzącego z innego źródła) oraz osobistej piosenki (preferowany utwór tradycyjny), a także przygotowanie maksymalnie trzyminutowej etiudy związanej z tematem „Po drugiej stronie”.


Dla kogo?
Warsztaty skierowane są do aktorów, performerów, śpiewaków, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy i doświadczenia z zakresu treningu fizycznego w obrębie różnych obszarów pracy (ciało, głos i relacja).

O warsztatach
W ramach sesji warsztatowej skupimy się na działaniach fizycznych i partyturze aktorskiej – gdzie je rozpocząć i jak rozwinąć je w relacji z impulsami zewnętrznymi, takimi jak muzyka czy praca z partnerem.

Z elementów związanych z dynamiką grupy i pracą w zespole, przeniesiemy uwagę na zadania indywidualne, improwizację i elementy eksploracyjne, które pozwolą uczestnikom odblokować ich osobistą ekspresję fizyczną, jak również zakwestionować aprioryczne postrzeganie proponowanych materiałów roboczych (np. tekstu).

Uczestnik, poprzez pracę z narzędziami takimi jak ruch, tekst i praca z ciałem/głosem, będzie prowadzony w procesie eksploracyjnym, który pozwoli mu na zdobycie nowych narzędzi teatralnych lub pogłębienie relacji z nimi, otwierając osobisty proces twórczy, który poprowadzi go w kierunku komponowania struktur teatralnych. Praca nad ciałem-głosem i relacjami będzie wewnętrznym kompasem, który poprowadzi nas w tym procesie samopoznania oraz rozwoju osobistego w ramach autorskiego rzemiosła.

Celem warsztatów jest zachęcanie uczestników do sprawdzenia samych siebie i przekroczenia własnej strefy komfortu, aby odnaleźć swobodną przestrzeń twórczą. Istotne jest również udzielenie wsparcia poprzez wykorzystanie narzędzi pracy, dzięki którym wzmocniona zostanie indywidualna praktyka pomagająca ukonstytuować niezależność twórczą.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji z prowadzącymi na temat zastosowania metodologii i technik teatralnych w środowisku społecznym, szczególnie w systemie penitencjarnym.

Elementy pracy:

  • trening fizyczny – dynamika grupy i praca z Ensemble, akcja/reakcja, uziemienie, elementy kalarippayattu i trening indywidualny, eksploracja fizyczna i tekstowa;
  • ćwiczenia partnerskie – elementy miękkiej akrobatyki i ćwiczenia wzajemne, prowadzenie/podążanie, praca nad słuchaniem i relacjami, elementy kontaktu, relacje między jednostką a zespołem;
  • trening wokalny – praca z ciałem/głosem, praca nad ucieleśnieniem dźwięku, praca z oddechem, praca z rezonatorami, harmonia/dysonans, elementy śpiewu polifonicznego;
  • analiza i rozwój indywidualnej partycji fizycznej;
  • praca nad improwizacją i kompozycją struktur teatralnych.

Zapisy:

Wypełnij formularz dostępny w linku: https://bit.ly/jestem2022

Formularz zgłoszeniowy na warsztaty teatralne Jestem prosimy przesłać do maksymalnie 13 czerwca. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. 

Opłaty:
Koszt: 1100 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie do 29 kwietnia 2022)
Koszt: 1300 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki po 29 kwietnia 2022)