Jestem: Społeczność

Home/Jestem: Społeczność

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo

prowadzone przez Diega Pileggiego w asyście członków projektu Odkluczanie

Kiedy: 17–20/10/2019 {czwartek–niedziela} 
Gdzie: Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu, Scena na Kleczkowskiej

Zapisy do 10 października
W języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski


Jestem. Tutaj. Stoję. Teraz. Mówię. Do ciebie.

Podczas czwartej sesji w ramach cyklu warsztatów „Jestem” zespół zbuduje tematyczny, fizyczny i kreatywny pomost z projektem „Odkluczanie”, który rozwija od 2015 roku przy współpracy Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Warsztaty prowadzone będą na scenach obydwu partnerów.

Przez pierwsze dwa dni zajęcia będą prowadzone przez aktorów zaangażowanych w projekt „Odkluczanie” i Diega Pileggiego w przestrzeni teatralnej zbudowanej wspólnie przez cały zespół. Jubilo zaprezentuje ćwiczenia i elementy treningu wykorzystywane w swojej pracy teatralnej oraz praktyce artystycznej.

Począwszy od technik i relacji rozwijanych w zespole przejdziemy do bardziej bezpośrednich pytań związanych z kompozycją etiud i partytur fizycznych. Ważnym aspektem warsztatów jest to, że uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniego odniesienia się do metody Jubilo, przetłumaczonej i poddanej reinterpretacji przez jej pierwszych odbiorców, tj. aktorów zaangażowanych w projekt „Odkluczanie”. W drugiej części warsztatów, prowadzonej poza murami Zakładu Karnego, szczególny nacisk położony zostanie na bezpośrednie zastosowanie i przeanalizowanie metody pracy w celu głębszego zrozumienia jej zastosowania w różnych środowiskach (np. więzieniu, warsztatach teatralnych, fazie rozwoju materiałów twórczych itp.)

W ten sposób Jubilo będzie towarzyszyć uczestnikom w procesie ich osobistych poszukiwań, stawiania pytań o rolę artystów teatralnych w społeczeństwie, a także pogłębianiu, w szerszym aspekcie, zastosowania pracy organizacji w warunkach środowiska społecznego.

Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w pokazie pracy, który odbędzie się w czwartek 17 października, godz. 15:30–17:00, obejrzeć materiały filmowe oraz omówić z prowadzącym metody i techniki teatralne z zakresu widowisk w warunkach środowiska społecznego, zwłaszcza w systemie penitencjarnym. Uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę o pracy Jubilo, przyswoić i rozwinąć elementy techniczne, a także w kreatywny sposób sprawdzić samych siebie.

Elementy techniczne warsztatów:

  • dynamika grupy/praca zespołowa
  • akcja/reakcja
  • świadomość fizyczna i przestrzenna
  • ćwiczenia na zaufanie
  • słuchanie i relacja
  • rytm i relacja
  • ćwiczenia partnerskie
  • kompozycja i wypracowanie etiudy fizycznej
  • od tekstu do partytury fizycznej
  • zastosowanie i obserwowanie metodologii Jubilo

Warsztaty skierowane są do aktorów, performerów, wokalistów, a także pedagogów teatralnych, reżyserów i edukatorów. Każdy uczestnik zostanie poproszony o przygotowanie dwóch fragmentów tekstu (napisanych przez siebie, teatralnych lub pochodzących z innych źródeł) związanych z tematami Jestem i „Inny”.


Daily schedule

17–20/10/201917/10/2019 {czwartek}
8:30 spotkanie przed główną bramą Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu, ul. Kleczkowska 35
9:00–12:00 Scena na Kleczkowskiej, sesja pracy prowadzona przez członków projektu „Odkluczanie”
12:00–15:30 przerwa
15:30–17:00 Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, pokaz pracy „Odkluczanie” połączony z dyskusją

18/10/2019 {piątek}
8.30 spotkanie przed główną bramą Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu, ul. Kleczkowska 35
9:00–13:00 Scena na Kleczkowskiej, sesja pracy
13:00–16:00 przerwa
16:00–19:00 Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, sesja pracy

19–20/10/2019 {sobota–niedziela}
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
11:00–14:00 sesja pracy
14:00–15:30 obiad
15:30–18:30 sesja pracy

Koszty: 450 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia na warsztaty „Jestem. Społeczność” prosimy przesyłać do 10 października 2019 na adres: office@jubiloproject.com (tel. + 48 535 739 698). Z uwagi na to, że część warsztatów odbędzie się w przestrzeni Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu, uczestnicy proszeni są o przesłanie wraz z formularzem aplikacyjnym danych do przepustki (imię, nazwisko, numer dowodu osobistego/paszportu). Pobyt na terenie Zakładu wymaga okazania dokumentów podczas obowiązkowej kontroli osobistej przy wejściu i wyjściu z placówki. Uczestnicy będą przyjmowani według kolejności zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.