Fundacja Jubilo we współpracy z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieci i Młodzieży z MPDz Stowarzyszenie „Ostoja” prowadzi od 2015 roku długofalowy projekt warsztatów teatralnych TEATROSTOJA. Tegoroczna edycja projektu, prowadzona przez Agnieszkę Bresler z gościnnym udziałem Luigiego Petroliniego, realizowana jest od września do grudnia z pokazami pracy zaplanowanymi na 12-14 grudnia 2017.

Zwieńczeniem pierwszej edycji projektu (2015-2016) była premiera spektaklu Wyjątkowo (nie) O Nas, która odbyła się 5 czerwca 2016 w Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu.

Wyjątkowo (nie) O Nas to spektakl teatralny, który powstał z momentów ciszy, strachu i śmiechu, niepewności i rozpierającego szczęścia, improwizowany i ustrukturyzowany w tym samym czasie. Ziarenkami, z których wyrósł, były propozycje każdego z uczestników projektu: pomysły, gesty, marzenia, wiersze i piosenki. Posłużyły one za klucze do świata ich osobistej ekspresji, wyrażającego głębokie pragnienie powiedzenia czegoś od siebie reszcie świata, tak często zbyt zajętego czy zbyt głuchego, by wysłuchać ich głosów. Jest to spektakl zbudowany z żywych i szczerych przeciwstawień, tak jak samo życie.

Co czyni nas wyjątkowym?
Jak postrzegamy osoby niepełnosprawne?
Jak często o nich mówimy, co mówimy, czy mówimy prawdziwie?
Czy staramy się dostrzec człowieka pod powierzchnią stereotypów, uprzedzeń i schematów?

Chcemy opowiedzieć wam o sobie. O sobie na wskroś, na zewnątrz, do wewnątrz i na wylot. Chcemy opowiedzieć wam o tym co nas cieszy, wzrusza, trapi i zachwyca. O tym jak postrzegamy świat i jak świat postrzega nas. Chcemy opowiedzieć wam o sobie, wyjątkowo i zwyczajnie. A przy okazji być może chcemy opowiedzieć wam również coś i o was, i coś o nas wszystkich.


Reżyseria: Agnieszka Bresler i Diego Pileggi
Scenariusz: Agnieszka Bresler
Asystent reżysera: Aleksandra Kugacz
Współpraca artystyczna: Joshua Doerksen
Kostiumy, scenografia, wizualizacje i projekty graficzne: Aleksandra Gronowska
Światła: Paweł Nowak
Kierownik projektu: Sebastian Kostera

Uczestnicy projektu (2015-2016): Anna Misterka, Bartek Kluczka, Izabela Nowak, Marcin Dąbrowski, Marzena Kita, Miłosz Dziubiński, Robert Stanisławek, Tomasz Wójtowicz

Sfinansowano ze środków Gminy Wrocław.
www.wroclaw.pl


Zdjęcia: Stowarzyszenie Ostoja


Zdjęcia: Ewa Budnik


Zdjęcia: Piotr Spigiel