Srebrenica

Home/Srebrenica
[vc_text_separator title=”Srebrenica & Ježevac, Lato 2012″ title_align=”separator_align_center” width=”1/1″ el_position=”first last”] [vc_column_text width=”1/1″ el_position=”first last”] [vc_single_image image=”1346″ img_size=”960×350″ img_link_target=”_self” width=”1/1″ el_position=”first last”] [/vc_column_text] [vc_column_text width=”1/2″ el_position=”first”]

W lipcu 1995 ponad 8,000 Bośniaków, głównie mężczyzn i chłopców, zostało zabitych w Srebrenicy w akcie ludobójstwa, którego dopuściła się Armia Republiki Serbskiej. W wyniku czystek etnicznych ze Srebrenicy zostało przesiedlonych też tysiące kobiet i dzieci, które rozpoczęły życie w pozostałościach po ONZ-towskich strefach dla uchodźców. Społeczne wykluczenie, powojenna trauma i psychiczne urazy są stale obecne w życiu ocalałych ludzi i ich dzieci, nierzadko zmuszając ich do pozostawania na „ziemi niczyjej”. Jubilo pojechało do Bośni i Herzegowiny by wziąć udział w Marš mira (marszu pokoju) przebiegającym tą samą drogą przez góry, którą Bośniacy uciekali z Republiki Serbskiej. Po trzech dniach wędrówki i przebytych 110km w górzystym terenie, marsz dotrał do Potočari – Centrum Pamięci Srebrenicy, gdzie świeżo zidentyfikowane szczątki 520 ofiar ze Srebrenicy zostały spalone w masowym muzułmańskim obrzędzie pogrzebowym.

[/vc_column_text] [vc_column_text width=”1/2″ el_position=”last”]

Po pogrzebie, zespół Jubilo udał się do miasta Tuzla, gdzie wiele osób wciąż żyje jako uchodźcy w odosobnionych obozach. W obozie dla uchodźców w Ježevcu, we współpracy z organizacją Snaga Žene (Moc Kobiet), Jubilo pracowało nad serią intensywnych warsztatów z kobietami i dziećmi ocalałymi ze srebrenickiego ludobójstwa. Osobno pracowaliśmy z kobietami, z którymy skupiliśmy się na otwieraniu świadomości ciała i pracy z wyobraźną, używając elementów Ashtangi Yogi, ruchu, wizualizacji, śpiewu i rysunku. Wśród pieśni znalazły się również bośniackie kołysanki, mocno związane z ich kobiecą kulturą. Warsztaty z dziećmi prowadziliśmy wykorzystujac elementy akrobatyki, rytmu, bębniarstwa, teatralnych zabaw i tańców m.in włoskiego tradycyjnego tańca Pizzica. Wyprawa i warsztaty zaprezentowane zostaną w filmie dokumentalnym, który obecnie znajduje sie w produkcji. Projekt został zrealizowany przy wsparciu Europejskiej Fundacji Kultury (European Cultural Foundation) z grantu Step Beyond.

[/vc_column_text] [vc_column_text width=”1/1″ el_position=”first last”] Zdjęcie: Marios Chatziprokopiou, Daniel Han

[/vc_column_text] [vc_video link=”https://vimeo.com/54561412″ size=”960×540″ width=”1/1″ el_position=”first last”]