Granice/Borders – Europejski Festiwal Teatru w Więzieniu to spotkanie, które poprzez bezpośrednie doświadczenie edukacyjne oraz wymianę wiedzy, prowadzi do wzmocnienia świadomości społecznej i podniesienia potencjału podmiotów aktywnych w sektorze kulturalnym, realizujących działania teatralne w zakładach karnych. Wydarzenie będzie niecodzienną okazją do międzynarodowej  wymiany praktyk oraz doświadczeń teatralnych w środowisku penitencjarnym.

Festiwal Granice/Borders to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie, budująca platformę do podjęcia dialogu w obszarze teatru więziennego oraz promująca tę formę na szerszą skalę, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W ramach festiwalu odbędą się pokazy pracy, spektaklewarsztaty, spotkania oraz dyskusje dotyczące różnych podejść do tematu teatru w więzieniu oraz jego przyszłości.

Częścią festiwalu będzie także wystawa fotografii „Granice”, której wernisaż odbędzie się wraz z oficjalnym otwarciem festiwalu.
W dniach 28-31.10.2021 wystawa będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich, którzy pojawią się w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego z „festiwalową wejściówką” w godzinach jego otwarcia tj. 11:00 – 17:00. Wystawa trwa do 31.12.2021. Wejściówki będą do odebrania bezpośrednio przed wydarzeniami festiwalowymi.

Równolegle z festiwalem na żywo uruchomimy festiwalową platformę internetową online, na której pokażemy filmy dokumentalne o pracy teatralnej w więzieniach od naszych partnerów projektu, oraz transmisję na żywo paneli dyskusyjnych z Festiwalu – więcej informacji wkrótce!