bez skrzydeł/wingless

Reżyseria: Lorenzo Volpi Lutteri
Performers: Aleksandra Gronowska, Joshua Doerksen, Michal Murawski and Diego Pileggi
Dramaturgia: Aristophanes – The Birds (excerpts), Farid Ad-Din Attar – The Language of the Birds (excerpts)
Musika: Tradycyjne pieśni korsykańskie, tradycyjne pieśni ormiańskie, autorska kompozycja muzyczna oparta na tekście Enuma Elis – Tablica I, Babilon
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Pieniawska
Język: English, Polish, Italian, Ancient Greek (with overtitles in English)

Partnerzy: Miserart, OPT


“Bez skrzydeł/Wingless” to nowy projekt performatywny Fundacji Jubilo. Podobnie jak w ostatnich produkcjach zespołu (tryptyk “Po drugiej stronie”, “Po drugiej stronie – pasaż”, “Po drugiej stronie – koncert na fortepian i ciszę”), spektakl dotyka tematu wolności w kontekście indywidualnym, ale także w szerszej perspektywie – społeczeństwa, relacji itp.

Pierwszy etap pracy opierał się na obserwacji ptaków wędrownych. Zespół Jubilo podjął się próby przeniesienia zachowania ptaków na aktywne działanie sceniczne. Główne tematy poszukiwań to pragnienie lotu, nostalgia za wyimaginowaną wolnością przodków i możliwy powrót do stanu lekkości.

Narracja dramaturgiczna jest rozwijana przy użyciu materiału z „Ptaków” Arystofanesa, legend tradycji sufickich, z pieśni polifonicznych z Sardynii, Korsyki i Armenii oraz z muzyki kompozytorskiej opartej na starożytnych inskrypcjach babilońskich.

Poprzez ruch, mowę i śpiew, czworo wykonawców ucieleśnia przybycie na ziemię czterech skrzydlatych istot, ich wyboistą podróż przez wąskie granice i próbę znalezienia nowej formy wolności.


Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław.


Harmonogram:
Próba otwarta: środa, 25.10.2023 o godzinie 19:30, Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław
Więcej informacji: https://fb.me/e/4zespeSzt
Pokaz pracy: sobota, 28.10.2023 o godzinie 19:30, MiserArt, ul. Wojciecha Cybulskiego 35A, Wrocław
Więcej informacji https://fb.me/e/3Rhkx91wWZdjęcia: Katarzyna Pieniawska, Lorenzo Volpi Lutteri