UKRYTE MIASTA to bezpłatny i otwarty dla zróżnicowanej publiczności cykl wydarzeń muzycznych i teatralnych odbywających się w przestrzeniach nie-teatralnych. Projekt ma na celu uwidocznienie miejsc ukrytych na mapie miasta Wrocławia poprzez wykorzystanie ich jako przestrzeni działalności artystycznej, wymiany doświadczeń i dialogu społecznego na płaszczyźnie kultury.

W roku 2015 projekt realizowany był przez Fundację Jubilo w dwóch miejscach wrocławskiego Nadodrza: MiserArt przy ul. Cybulskiego 35 oraz w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Kleczkowskiej 35, a w jego programie znalazły się: koncert pieśni tradycyjnych (październik), warsztaty z osadzonymi w Zakładzie Karnym Nr 1 oraz osobami bezdomnymi zaangażowanymi w rozwój przestrzeni MiserArt (październik/listopad) oraz premiera spektaklu Czarna Noc Biały Dzień (grudzień) w wykonaniu Jubilo Ensemble. Poprzez artystyczne interwencje projekt dąży do uwidocznienia ukrytych przestrzeni naszej struktury społeczenej oraz do aktywnego zaangażowania mieszkańców „ukrytych miast” w kreatywny proces pracy Jubilo Ensemble.





Przychodzę do was (…) żebyście czarnej nocy nie czynili w biały dzień.

Papusza, poetka cygańska





KONCERT PIEŚNI TRADYCYJNYCH
w wykonaniu Jubilo Ensemble

29 października 2015
MiserArt – Strefa Kultury w Labiryncie Wykluczenia
ul. Cybulskiego 35a, Wrocław

W repertuar koncertu wchodzą pieśni z Bułgarii, Węgier, Gruzji, Serbii, Litwy, Rumunii, Rosji, Maroka, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz z tradycji romskiej.

Koncert jako podróż, jako wędrówka, droga z jednego miasta do drugiego, od spotkania do spotkania, od pieśni do pieśni.
Podróżując poprzez rozmaite muzyczne krajobrazy, pragniemy stworzyć mapę różnych państw, miast i ludzi; czerpiąc z tradycji śpiewu wielogłosowego, wędrującej muzyki romskiej oraz melodii zebranych przez członków Jubilo Ensemble podczas wypraw badawczych do różnych krajów europejskich. Harmonie, które tworzymy w przestrzeni będą symbolicznie oraz fizycznie wyrażone poprzez akcje teatralne i elementy performatywne, wzbogacając dramaturgię muzyczną i prowadząc nas w stronę kolejnego kroku UKRYTYCH MIAST – tworzenia spektaklu.

Występują: Samuel Alty, Agnieszka Bresler, Joshua Doerksen, Aleksandra Gronowska, Katarzyna Kapela, Aleksandra Kugacz, Diego Pileggi, Mariae Śmiarowska, Jacek Timingeriu


CZARNA NOC BIAŁY DZIEŃ
Spektakl Jubilo Ensemble

Data premiery: 12 grudnia 2015
MiserArt – Strefa Kultury w Labiryncie Wykluczenia
ul. Cybulskiego 35a, Wrocław

Spektakl w języku polskim i angielskim.
Teksty wykorzystane w spektaklu pochodzą z „Niewidzialnych miast” Italo Calvino, poezji poetki romskiej – Bronisławy Wajs – Papuszy, prozy Aglaji Veteranyi, dziennika afgańskiego uchodźcy Zahera Rezai, poezji Haliny Poświatowskiej oraz gnostyckiej Ewangelii wg. Marii Magdaleny.

Tematem przewodnim spektaklu jest podróż zarówno w znaczeniu wędrówki, drogi z jednego miasta do drugiego, od jednego spotkania do kolejnego, jak i wewnętrznej podróży człowieka z uwzględnieniem jego emocji, środków wyrazu i ekspresji. To podróż, która pozwala odkryć i przekroczyć granice, pokonać odległości i zmierzyć się z tym, jak postrzegamy świat zewnętrzny, jego kolory, różnorodność i wielorakość. Przeciwstawność zawarta w tytule spektaklu jest punktem wyjścia dla tej podróży. Sprzeczność świata – jej źródłem.
W ślad za Dantem i Marco Polo zabieramy publiczność na wyprawę przez „miasta”, twarze i muzykę, czyniąc ją częścią wielokolorowej historii, w której słowa łączą nawet te najodleglejsze światy.


Aktorzy: Agnieszka Bresler, Joshua Doerksen, Aleksandra Gronowska, Aleksandra Kugacz, Diego Pileggi, Mariae Śmiarowska
Reżyseria: Diego Pileggi
Scenografia: Aleksandra Gronowska
Światła: Paweł Nowak
Współpraca artystyczna: Samuel Alty, Katarzyna Kapela, Jacek Timingeriu
Koordynator projektu: Agnieszka Krzaczkowska

Partnerzy projektu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, MiserArt – Strefa Kultury w Labiryncie Wykluczenia, Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.


Zdjęcia: Dorota Romanowska


Zdjęcia: Yousef Al Hosam


Zdjęcia: Maciej Zakrzewski


Zdjęcia: Piotr Spigiel