Pokaz pracy – „Opowieści o tarancie i nożach” – Pieśni, tańce i rytuały z południowych Włoch
Piątek 10 października 2014,  20.00 – CafèThea, Przejście Żelaźnicze 4, Wrocław

Pokaz pracy oparty o poszukiwania Diega Pileggiego i zespołu Jubilo w zakresie rytuału tarantyzmu, Pizzica (tradycyjny taniec włoski) oraz Pizzica a Scherma (tradycyjna walka na noże). Podczas spotkania zaprezentowane zostaną nagrania z wyprawy do Salento (rejon Puglia, Włochy), pieśni i tańce zbierane przez aktorów i rozwijane później w ramach treningu performatywnego zespołu Jubilo.
Punktem wyjścia do tej „podróży” poprzez południowe Włochy są brzmienia i opowieści napotkane w jej trakcie.

O wyprawie:

W sierpniu 2010 Diego Pileggi zorganizował wyprawę do rejonu Salento we Włoszech, by rozwijać swoje zainteresowanie ojczystą muzyką oraz starożytnymi rytuałami.
Dołączyła do niego grupa aktorów oraz muzyków. Celem wyprawy była próba poznania rytuału tarantyzmu na poziomie fizycznym i muzycznym oraz jego związku z kultem Dionizosa i mitologią grecką.
Rytualny oszalały taniec uznawany jest powszechnie za lekarstwo na śmiertelne ugryzienie tarantuli (pająka występującego na polach w Salento).

Poszukiwania praktyczne uczestników wyprawy oscylowały wokół improwizacji ruchowych i muzycznych, zaś poza studiem artyści spotykali się i przeprowadzali wywiady ze śpiewakami starszej generacji, „przewoźnikami opowieści”, młodymi śpiewakami i muzykami, a także etnomuzykologiem i badaczem tarantyzmu. W procesie uczestnictwa i obserwacji lokalnych wydarzeń oraz przeprowadzonych rozmów grupa stworzyła archiwum pieśni polifonicznych, canti alla stisa, stornelli, kołysanek, pieśni pracy, opowieści, tańców oraz nagrań walki na noże. Wszystkie zebrane materiały posłużyły później za źródło inspiracji do celów pedagogicznych i performatywnych.


Zdjęcia: Gabriel Rodriguez Almagro