Grający Most. Melodie wspomnień i marzeń był międzykulturowym, międzypokoleniowym świętem społeczności związanych z regionem wrocławskiego Podwala, którego sercem i naturalnym miejscem spotkań jest Kładka św. Antoniego. 20 czerwca 2015 roku przeobraziliśmy ją wspólnie w grający instrument, opowiadający o związanych z nim historiach, wspomnieniach i marzeniach uczestników projektu.

Projekt współprowadzony był przez Fundację Jubilo (koordynatora artystycznego) oraz organizatora i koordynatora – Fundację Integracji Społecznej PROM w ramach programu MOSTY Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W wydarzeniu wzięły udział dzieci polskie i romskie z Fundacji Integracji Społecznej PROM, dorośli z doświadczeniem choroby psychicznej ze Stowarzyszenia Nie Jesteś Sam, seniorzy ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także rodziny dzieci i lokalni mieszkańcy. Finałowy spektakl przygotowany został w ramach warsztatów teatralnych i tanecznych prowadzonych przez aktorów Fundacji Jubilo: Diego Pileggiego z Włoch, Agnieszkę Bresler i Joshuę Doerksena z Kanady oraz zaproszonych gości: tancerki Marię Fekecz i Katarzynę Małecką oraz muzyka Samuela Alty z Nowej Zelandii. Wszyscy uczestnicy warsztatów: dzieci i młodzież, seniorzy oraz dorośli spotkali się by połączyć elementy wypracowane w ramach warsztatów teatralnych i tanecznych w jeden spektakl.

20 czerwca trzy roztańczone i rozśpiewana parady teatralne spotkały się przy Kładce Św. Antoniego w teatralnym zgromadzeniu, zapraszając po drodze poprzez muzykę i taniec wszystkich przechodniów do przyłączenia się. Uczestnicy zaprezentowali publiczności kolorowy spektakl pełen muzyki, tańca (flamenco, romskich oraz nowoczesnych), scen teatralnych i piosenek. Po spektaklu zaprosiliśmy wszystkich przechodniów i uczestników projektu do spędzenia wspólnego popołudnia z występami, muzyką i wspólną zabawą. Kładka św. Antoniego stała się przejściem ponad podziałami, wiekiem i pochodzeniem – miejscem spotkania i doświadczania wspólnoty.


Zdjęcia: Maria Sadowska / Jakub Gładykowski